Bemutatkozás:
Több mint 10 éve foglalkozom hazai és Európai Uniós forrásból támogatott akadálymentesítési pályázatokkal.
Az első pályázat, amiben részt vettem, a 2003-as Phare program volt a „Közintézmények akadálymentesítése” címmel. Ezt a programot a kezdetektől egészen a zárásig vittem végig és követtem figyelemmel az akadálymentesítési átalakításokat. Később pályázatíróként én magam is írtam akadálymentesítési pályázatokat a 2007-es és a 2010-esre EU-s pályázati kiírásokra. Rehabilitációs szakértőként pedig tervező mellett dolgozva részt vettem több épület akadálymentesítésében, felújításában, átalakításában.
Munkám teljeskörű, melybe beletartozik a rehabilitációs szakértés, valamint az akadálymentesítési pályázat megírása, tervezése és lebonyolítása is.
Bisothka Noémi
okl. rehabilitációs környezettervező szakértő
Tevékenységek:
rehabilitációs környezettervező szakértés
Rehabilitációs szakértőként az alábbi tervezési feladatokban veszek részt:
- épületen kívüli és belüli környezet akadálymentesítése
- információs és kommunikációs akadálymentesítés
Munkám az alábbi két szakaszra terjed ki:
1.Az akadálymentesítésre kerülő épület engedélyezési tervének tervezési feladataihoz kapcsolódó rehabilitációs szakértői munka.
2.Az akadálymentesítésre kerülő épület kivitelezéséhez kapcsolódó rehabilitációs szakértői munka.
Rehabilitációs szakértők és rehabilitációs szakmérnökök részvétele a pályázati kiírásokban:
Az akadálymentesítési pályázatok tervezése és megvalósítása során kötelező az OTÉK akadálymentesítésre vonatkozó szakaszainak betartása, valamint a pályázatokhoz csatolt „Segédlet a komplex akadálymentesítés megvalósításához” című dokumentumban foglalt előírások betartása.
A pályázati terv ennek a két dokumentumnak kell, hogy megfeleljen, és ezt igazolja a környezettervező rehabilitációs szakmérnök vagy rehabilitációs szakértő a pályázati dokumentáció részét képező nyilatkozat-minta szerint kiállított szakvéleménnyel. A nyilatkozat kiállítása és aláírása mellett a rehabilitációs szakértőknek a pályázathoz csatolt engedélyes vagy engedélyezési szintű tervek akadálymentesítésre vonatkozó tervlapjait is aláírásukkal kell ellátni.
Optimális esetben a rehabilitációs szakértők vagy rehabilitációs szakmérnökök nem csak a kész tervdokumentáció átnézésekor és a nyilatkozat kiállításakor kapcsolódnak be a tervezési folyamatba, hanem már a tervezési folyamat elejétől részt vesznek a munkában. Ideális esetben a tervező és a rehabilitációs szakértő együtt mérik fel az akadálymentesítésre kerülő épületet vagy új építésnél már a koncepció megfogalmazásában is részt vesz a rehabilitációs szakértő.
2009 óta kötelező rehabilitációs szakmérnök vagy rehabilitációs szakértő részvétele a pályázat elkészítésében. Tehát a rehabilitációs szakértő segíti a tervezőt a tervek elkészítésében, aláírja a terveket és rehabilitációs nyilatkozatot állít ki.
A 2009-es EU-s pályázati kiírásban az alábbi szöveg található a rehabilitációs szakmérnökök / rehabilitációs szakértők munkájával kapcsolatban:
- "az előkészítésbe és a megvalósításba egyaránt kötelezően bevonandó környezettervező rehabilitációs szakmérnök vagy környezettervező rehabilitációs szakértő által, a pályázati dokumentáció részét képező minta szerint kiállított szakvéleménynekkell igazolnia.
- A kész tervdokumentáció környezettervező rehabilitációs szakmérnök vagy rehabilitációs szakértő részére, véleményezésre történő átadása előtt már a tervezés folyamatában kerüljön sor konzultációra a tervező és a környezettervező rehabilitációs szakmérnök vagy rehabilitációs szakértő között annak érdekében, hogy a tervdokumentáció minden szempontból megfeleljen a teljes körű akadálymentesítés szakmai kritériumainak. Ezt a pályázónaka saját, a fejlesztéssel érintett intézmény képviselőjének, a tervező és a környezettervező rehabilitációs szakmérnök, vagy rehabilitációs szakértőeredeti aláírásával ellátott emlékeztetővel kell igazolnia.
- A pályázat mellékleteként benyújtandó tervdokumentáció minden akadálymentesítést érintő oldalát a környezettervező rehabilitációs szakmérnök vagy rehabilitációs szakértő eredeti aláírásával kell ellátni….”
Rehabilitációs szakmérnök / rehabilitációs szakértő feladatai:
- felmérni az épületet akadálymentességi szempontból,
- segíteni a tervezőt a tervdokumentáció elkészítésében,
- pályázatokhoz kiállítani a rehabilitációs nyilatkozatot,
- aláírni a tervdokumentáció akadálymentesítésre vonatkozó lapjait,
- segíteni a kivitelezőt a megvalósításban,
- aláírni a műszaki átadás-átvételi dokumentációt.
Rehabilitációs szakértői nyilatkozat:
A rehabilitációs szakértői nyilatkozat-minta része az EU-s pályázati kiírásoknak. A nyilatkozat-mintát az OTÉK változásainak megfelelően a pályázatot kiíró szervezet mindig aktualizálja és az adott pályázati kiírás részévé teszi. Ezt a nyilatkozatot kell a rehabilitációs szakértőnek kitöltenie és csatolni a pályázathoz.
Miért szükséges és javasolt környezettervező rehabilitációs szakértő vagy szakmérnök alkalmazása akadálymentesítés esetén
Egyrészt EU-s és hazai pályázatok esetében minden építési projekteknél kötelezően elő van írva a pályázatban környezettervező rehabilitációs szakértő vagy rehabilitációs szakmérnök alkalmazása a pályázat előkészítéséhez. Ennek a költsége minden esetben elszámolható a pályázatban.
Másrészt ahhoz, hogy az építés, átalakítás valóban akadálymentes legyen, már a tervezés során érdemes környezettervező rehabilitációs szakértőt vagy rehabilitációs szakmérnököt (akadálymentesítési szakértőt) bevonni a tervezésbe, majd pedig a kivitelezésbe is. A rehabilitációs szakértők a Budapesti Műszaki Egyetemen szereztek ez irányú diplomát. Ismerik a fogyatékos emberek speciális igényeit, legyen szó fizikai akadálymentesítésről vagy infokommunikációs akadálymentesítésről, vagy akár eszközszükségletről.
Bővebben a rehabilitációs szakértők, rehabilitációs szakmérnökök feladatairól és részvételükről a pályázatokban a rehabilitációs környezettervező szakértők, rehabilitációs szakmérnökök menüpontban olvashat.