Bemutatkozás:
Több mint 10 éve foglalkozom már hazai és Európai Uniós forrásból támogatott akadálymentesítési pályázatokkal.
Az első pályázat, amiben részt vettem, a 2003-as Phare program volt a „Közintézmények akadálymentesítése” címmel. Ezt a programot a kezdetektől egészen a zárásig vittem végig és követtem figyelemmel az akadálymentesítési átalakításokat. Később pályázatíróként én magam is írtam akadálymentesítési pályázatokat a 2007-es és a 2010-esre EU-s pályázati kiírásokra.
Rehabilitációs szakértőként tervező mellett dolgozva részt vettem több épület akadálymentesítésében, felújításában. Így segítettem a dánszentmiklósi Polgármesteri Hivatal akadálymentesítését, valamint a veszprémi Erdőgazdaságot az egyik erdei iskolájuk akadálymentesítésében, valamint segítettem a paksi Duna-Mecsek Alapítványt az akadálymentesítési pályázatának kiírásában, értékelésében és lebonyolításában.
Munkám teljeskörű, melybe beletartozik az akadálymentesítési pályázat megírása, tervezése és lebonyolítása is.
Bisothka Noémi
Környezettervező rehabilitációs szakértő
(akadálymentesítési szakértő)
Tevékenységek:
1.Környezettervező rehabilitációs szakértés (akadálymentesítési szakértés)
Rehabilitációs szakértőként az alábbi tervezési feladatokban veszek részt:
- épületen kívüli környezet akadálymentesítése
- épületen belüli környezet akadálymentesítése
- információs és kommunikációs akadálymentesítése
Munkám az alábbi két szakaszra terjed ki:
- Az akadálymentesítésre kerülő épület engedélyezési tervének tervezési feladataihoz kapcsolódó rehabilitációs szakértői munka.
- Az akadálymentesítésre kerülő épület kivitelezéséhez kapcsolódó rehabilitációs szakértői munka
2. Akadálymentesítési pályázatírás
Akadálymentesítési pályázatok előkészítése és megírása, szükség esetén akadálymentesítési pályázatokban jártas építész tervező biztosítása a pályázathoz csatolandó engedélyes szintű tervek elkészítéséhez.
3.Akadálymentesítési pályázat menedzselése
Nyertes pályázat esetén vállalom az akadálymentesítési pályázat lebonyolítását projekt menedzseri státuszban, melynek költsége a pályázatban elszámolható.
Akadálymentesítésről általánosságban
Jelenlegi környezetünk az emberek nagy csoportja számára jelentős számú akadályt tartalmaz. Az akadályokkal teli környezet használatával küszködnek az idősek, a betegek, a gyerekek, az egészségkárosodással élők, de még a babakocsival közlekedők is.
Az akadálymentesítés célja az akadályok számának csökkentése, az egyéni különbségek figyelembe vétele, ezáltal olyan akadálymentes környezet megteremtése, amely mindenki számára kényelmesebb és biztonságosabb használatot tesz lehetővé, ebben segít az akadálymentesítés.
Az esélyegyenlőségi törvény írja elő az akadálymentesítést, mely mint fogalom egyre nagyobb körben ismert és egyre szélesebb értelemben alkalmazzák. Az akadálymentesítést ma már több jogszabály is segíti, köztük elsősorban:
- az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. tv., továbbá
- a településrendezési és építési követelményekről szőlő 253/1997. (XII.20.) Kormányrendelet (OTÉK).
Az akadálymentesítés olyan tudatos tevékenységek összefoglaló neve, melyek a különféle fogyatékossággal élők számára igyekszik olyan körülményeket biztosítani, amelyek lehetővé teszik számukra minden olyan tevékenység elvégzését, amelyben akadályoztatva vannak.
Az akadálymentesítés célja:
Fogyatékkal élő embertársaink számára lehetővé tegye a szabad mozgást, tájékozódást, egy adott épület használatakor. Ezért az épületek tervezőinek kiemelt figyelemmel kell lenniük az akadálymentesítés szempontjainak betartásában. Olyan épületeket kell megalkotniuk, melyek megfelelnek az akadálymentesítés kritériumainak. Az Európai Unióhoz történő csatlakozás óta a fogyatékkal élő embertársaink megsegítése és az akadálymentesítés már nem csak figyelmesség, hanem kötelesség is. Ennek tükrében a már meglévő épületeket a megváltozott előírásoknak megfelelően kell akadálymentesíteni.
Az akadálymentesítés típusai:
Akadálymentesítés lehet az épített környezet tudatos kialakítása vagy átalakítása, például mozgássérülteknek egy lépcsőn való feljutás lehetővé tétele vagy látássérülteknek a tájékozódás biztosítása. Hallássérültek segítése kiépített indukciós hurok segítségével. Az informatika területén az Internet használatának elősegítése.
A műszaki megoldások tekintetében megkülönböztetjük a személyi és intézményi akadálymentesítést. A személyi akadálymentesítés eszközei olyan mobil berendezések, amelyeket csak egyetlen személy használ, és mindig magával viheti. Az intézményi akadálymentesítés eszközei fixen vannak telepítve, és több rászorulót is kiszolgálnak.
Komplex akadálymentesítés:
Teljeskörű vagy komplex akadálymentesítésről kétféle szempontból beszélhetünk. Az akadálymentesség "komplexitását", teljeskörűségét egyrészt értelmezhetjük valamennyi használói csoport kontextusában, másrészt az adott épületben található valamennyi funkció, szolgáltatás tekintetében.
Az akadálymentes tervezés:
Az akadálymentesítés, illetve az akadálymentes tervezés kiindulópontja tehát a különleges igények kielégítésének szempontja speciális eszközök, berendezések, műszaki megoldások alkalmazásával. Az ilyen tervezés gyakorlásával az épületek tervezésénél figyelembe vett használói kör bővül a fogyatékos személyekkel, ugyanakkor az akadálymentesítés által olyan létesítmények jönnek létre, amelyek más használóknak is kényelmesebbek, biztonságosabbak, azaz akadálymentesek.
Az akadálymentesítéshez nyújtanak segítségek a környezettervező rehabilitációs szakértők, melyek alkalmazása kötelező az akadálymentesítési pályázatoknál, valamint minden olyan pályázatnál, ahol építés, felújítás, átalakítás keretében kötelező az akadálymentesítés.