Károlyi-Csekonics Palotaegyüttes akadálymentesítése
Budapest Városháza homlokzatfelújítása, akadálymentesítése
Verőce, látogatóközpont akadálymentesítése
Budafok Nagytétény Látogatóközpont akadálymentesítése
Süttő, Bölcsőde-Óvoda akadálymentesítése
Sárosdi Szociális Alapellátási Központ akadálymentesítése
Kétegyháza Idősek nappali ellátó intézmény akadálymentesítése
Csorvási Egészségügyi Centrum akadálymentesítése
Jászberényi Gólya Óvoda akadálymentesítése
Dobozi Egészségház akadálymentesítése
Etyek Rókusfalvi Fogadó akadálymentesítése
Nyársapát piac akadálymentesítése
Látrány Művelődési Ház akadálymentesítése
Paks Idősek Otthona akadálymentesítése
Gyula Stéberl-ház akadálymentesítése
OTP Irodaház akadálymentesítése
Sárkeresztúr Háziorvosi rendelő akadálymentesítése
Sárkeresztúr Polgármesteri Hivatal akadálymentesítése
Jászberény Általános Iskola akadálymentesítése
Tiszajenő Polgármesteri Hivatal akadálymentesítése
Abony Lila Akác panzió akadálymentesítése
Telekgerendás óvoda akadálymentesítése
Telekgerendás piac akadálymentesítése
Székesfehérvár Százszorszép bölcsőde akadálymentesítése
Újszalonta Agrárlogisztikai központ akadálymentesítése
Kétegyháza Napsugár Óvoda akadálymentesítése
Vésztő Orvosi centrum akadálymentesítése
Gazdagréti Védőnői szolgálat akadálymentesítése
Szabadkígyós Orvosi rendelő akadálymentesítése
Soproni Óvoda akadálymentesítése
Ráckevei Egészségház akadálymentesítése
Enyingi Polgármesteri Hivatal akadálymentesítése
Újszalonta Agrárlogisztikai sziget akadálymentesítése
Pécsi Sztáray Mihály Iskola akadálymentesítése
Ágfalvi Váci Mihály Általános Iskola akadálymentesítése
Vidéki szálláshelyek akadálymentesítése (25 db)
Kókai Civilház akadálymentesítése
Domony Orvosi rendelő akadálymentesítése
Balatonfőkajári Csajági Református Általános Iskola akadálymentesítése
Kocs Vincze Imre Református Általános Iskola akadálymentesítése
Kiskunlacháza Egészségügyi Szolgáltató Épület akadálymentesítése
Jászalsószentgyörgyi Önkormányzat akadálymentesítése
Szentes Nádas Ház akadálymentesítése
Trizsi piac akadálymentesítése
Alattyáni piac akadálymentesítése
Jánoshida bemutatóterem akadálymentesítése
Bonyapuszta vendégház akadálymentesítése
Balatonkörüli vendégházak akadálymentesítése
Dánszentmiklós Polgármesteri Hivatal akadálymentesítése
Dunakeszi Kandó Óvoda akadálymentesítése
Albertirsai Óvoda akadálymentesítése
Kunszentmiklósi Bölcsőde infokommunikációs akadálymentesítése
Soproni Erzsébet Oktató Kórház és Rehabilitációs Intézet pszichiátriai osztályának akadálymentesítése
Kispesti Arany Óvoda akadálymentesítése
Olaszfalun az Oktatóközpont, a Fogadóközpont és Kültéri foglalkoztató, valamint a Tematikus bemutatóhely akadálymentesítésének rehabilitációs szakértése, véleményezése
Szív a Szívért Alapítvány salgótarjáni irodahelyiségének akadálymentesítése
Tét, Ipari csarnok akadálymentesítése
Kispesti Mézeskalács Óvoda akadálymentesítése
Domonyi Gyermekotthon akadálymentesítése
Lajosmizsei óvoda és bölcsőde akadálymentesítése
Küngös Faluház akadálymentesítése
Jászalsószentgyörgy könyvtár akadálymentesítése
Széll Kálmán tér akadálymentesítése
Budapest Kőbánya, Újhegyi sétány közterület akadálymentesítése
Szeged, Liget akadálymentesítése
Dánszentmiklós Polgármesteri Hivatal akadálymentesítése
Dunakeszi Kandó Óvoda akadálymentesítése
Albertirsai Óvoda akadálymentesítése
Rehabilitációs szakértők és rehabilitációs szakmérnökök részvétele a pályázati kiírásokban:
Az akadálymentesítési pályázatok tervezése és megvalósítása során kötelező az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII.20.) Kormányrendelet (OTÉK) akadálymentesítésre vonatkozó szakaszainak betartása, valamint a pályázatokhoz csatolt „Segédlet a komplex akadálymentesítés megvalósításához” című segédletben foglalt előírások, biztonsági és kialakítási szabályok következetes és szakszerű alkalmazása, illetve maradéktalan betartása.
A pályázati terv ennek a két dokumentumnak kell, hogy megfeleljen, és ezt igazolja a környezettervező rehabilitációs szakmérnök vagy rehabilitációs szakértő a pályázati dokumentáció részét képező nyilatkozat-minta szerint kiállított szakvéleménnyel (a nyilatkozat-minta minden EU-s akadálymentesítési pályázati kiírás része). A nyilatkozat kiállítása és aláírása mellett a rehabilitációs szakértőknek a pályázathoz csatolt engedélyes vagy engedélyezési szintű tervek akadálymentesítésre vonatkozó tervlapjait is aláírásukkal kell ellátni, amellyel a tervek megfelelőségét igazolják (elegendő csak az akadálymentesítésre vonatkozó tervlapokat szignálni).
Bővebben: Környezettervező rehabilitációs szakmérnökök, szakértők
Rehabilitációs szakmérnökök és szakértők képzése először a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Kar, Épületenergetikai és Épületgépészeti Tanszékén valósult meg Környezettervező rehabilitációs szakmérnöki kurzus megnevezéssel, azonban 2009. szeptemberétől a kurzus ügyintézése átkerült a Lakóépülettervezési Tanszékre. Információk szerint a szakmérnöki képzés véget ért a Budapesti Műszaki Egyetemen 2010. nyarán.
A kurzus célja olyan szakemberek felsőfokú képzése volt, akik fogyatékos személyek és idős emberek lehetőség szerinti önálló életvitelének, tanulásának, munkavállalásának feltételeit biztosító akadálymentes épített és technikai környezet, használati tárgyak és gyógyászati segédeszközök tervezéséhez, kivitelezéséhez, a meglévő környezet akadály-mentesítéséhez, az előzőekkel összefüggő szakhatósági tevékenységhez és az ellátó intézményhálózat működtetéséhez szükséges orvostudományi, pszichológiai, ergonómiai, szabályozási és műszaki ismeretekkel rendelkeznek.
A képzés talán valamelyik magyarországi egyetemen tovább fog folytatódni, mivel még mindig kevés szakember áll rendelkezésre az országban. A jelenlegi 108 környezettervező rehabilitációs szakember szerepel a listán, bár ezeknek csak egy része áll rendelkezésre a pályázatokhoz és tervezési munkákhoz, ugyanis a másik része alkalmazottként vagy hivatalnokként dolgozik valamelyik hatóságnál.
Egyrészt EU-s és hazai pályázatok esetében minden építési projekteknél kötelezően elő van írva a pályázatban környezettervező rehabilitációs szakértő vagy szakmérnök alkalmazása a pályázat előkészítéséhez. Ennek a költsége minden esetben elszámolható a pályázatban.
Másrészt ahhoz, hogy az építés, átalakítás valóban akadálymentes legyen, már a tervezés során érdemes környezettervező rehabilitációs szakértőt vagy szakmérnököt (akadálymentesítési szakértőt) bevonni a tervezésbe, majd pedig a kivitelezésbe is. Ők olyan szakemberek, akik a Budapesti Műszaki Egyetemen szereztek ez irányú diplomát, azaz pontosan tudják az akadálymentesítéssel kapcsolatos legapróbb méreteket, szabályokat, lehetőségeket, törvényi előírásokat, gyakorlati alkalmazásokat, jó és rossz lehetőségeket. Ismerik a fogyatékos emberek speciális igényeit, legyen szó fizikai akadálymentesítésről vagy infokommunikációs akadálymentesítésről, továbbá tudják, hogy a fogyatékos személyeknek milyen eszközszükségletük van, legyen szó segédeszközökről, bútorokról vagy egyéb eszközökről.
Az akadálymentesítéssel kapcsolatban felmerülő legfontosabb fogalmak az alábbiak:
Akadálymentesítés:
Az akadálymentesítés a fogyatékkal élők számára olyan feltételek biztosítását jelenti, mely kiküszöböli azokat a hátrányokat, melyeket fogyatékosságuk miatt el kell szenvedjenek. Más segítséget igényel egy mozgásában korlátozott, egy hallássérült, egy gyengénlátó vagy akár értelmi fogyatékos embertársunk. Hasznukra lehetünk különféle eszközökkel, tudatos környezetformálással, és segítségünkkel.
Akadálymentesen megközelíthető:
Akadálymentesen megközelíthető az az épület vagy berendezési tárgy, amely a használó fizikai, érzékszervi és szellemi fogyatékosságának mértékétől függetlenül is lehetőség szerint legönállóbban – külső segítség nélkül – kényelmesen, különösebb erőkifejtés nélkül elérhető. Ehhez megfelelő méretű, magasságú hely biztosított, miközben segédeszközének használata (bot, mankó, járókeret, kerekesszék) nem korlátozott.
Akadálymentesen használható:
Egy épület akadálymentesen használható, ha abban minden szerkezet, berendezési tárgy a használó fizikai, érzékszervi és szellemi fogyatékosságának mértékétől függetlenül lehetőség szerint legönállóbban – súlyos fogyatékossággal bíró használó esetén az állandó kísérőjének segítségével – használható. Ehhez megfelelő méretű, formájú kezelőeszközök biztosítottak, valamint azok elérhetősége és megközelítése is akadálymentes.
Célja:
Fogyatékkal élő embertársaink számára lehetővé tegye a szabad mozgást, tájékozódást, egy adott épület használatakor. Ezért az épületek tervezőinek kiemelt figyelemmel kell lenniük az akadálymentesítés szempontjainak betartásában. Olyan épületeket kell megalkotniuk, melyek megfelelnek ezen kritériumoknak. Az Európai Unióhoz történő csatlakozás óta a fogyatékkal élő embertársaink megsegítése és az akadálymentesítés már nem csak figyelmesség, hanem kötelesség is. Ennek tükrében a már meglévő épületeket a megváltozott előírásoknak megfelelően kell akadálymentesíteni.
Akadálymentesítés lehet az épített környezet tudatos kialakítása vagy átalakítása, például mozgássérülteknek egy lépcsőn való feljutás lehetővé tétele vagy látássérülteknek a tájékozódás biztosítása. Hallássérültek (hallókészüléket viselők) segítése kiépített indukciós hurok segítségével. Az informatika területén az Internet használatának elősegítése, ami aztán lehetőséget ad az elektronikus közszolgáltatások használatára is.
A műszaki megoldások tekintetében megkülönböztetjük a személyi és intézményi akadálymentesítést. A személyi akadálymentesítés eszközei olyan mobil berendezések, amelyeket csak egyetlen személy használ, és mindig magával viheti (például hernyótalpas lépcsőnjáró). Az intézményi akadálymentesítés eszközei fixen vannak telepítve, és több rászorulót is kiszolgálnak (például korlátlift vagy emelőlap).
Bisothka Noémi, környezettervező rehabilitációs szakértő
e-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyezned kell a JavaScript használatát.